عادل الجبیر: ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است

5107

ریاض-الاخباریه نت فارسی 19 فبراير 2017

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی در کنفرانس امنیتی مونیخ ضمن اینکه ایران را به دخالت در امور داخلی سایر کشورها متهم کرد، گفت: «ایران همچنان بزرگترین حامی تروریسم در جهان است و برای صدور انقلاب خود عمل می کند و به تابعیت وشهروندی باوری ندارد.»

به گزارش بخش فارسی عربیه نت، عادل الجبیر که روز یکشنبه در مونیخ سخنرانی می‌کرد، گفت: «ایران سرچشمه چالش‌های موجود در خاورمیانه بوده و بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان است. بخشی از قانون اساسی این کشور صدور انقلاب است و به مفهوم شهروندی باور ندارند. آنها از همه شیعیان در سرتاسر جهان می‌خواهند که به جای آنکه تابع دولت‌های خودشان باشند، از ایران تبعیت کنند.»

الجبیر تاکید کرد: ایرانیان در امور داخلی کشورهای متعددی دخالت کرده و به قوانین بین‌المللی احترام نمی‌گذارند. آنها به سفارتخانه‌ها حمله کرده و گروه‌های خفته تروریستی در کشورهای دیگر دارند.

او در ادامه گفت: ایران خواهان تغییر نظام‌های حاکم در خاورمیانه است و ایران تنها کشور منطقه است که از سوی داعش و القاعده مورد هجوم قرار نگرفته است. اینها سازمان‌های سنی‌مذهب هستند و عدم هجومشان به ایران، سوالات متعددی برمی‌انگیزد.

الجبیر با اشاره به حضور سران القاعده در ایران، تاکید کرد که بسیاری از رهبران القاعده پس از انجام عملیات تروریستی در خاک سعودی به ایران گریخته و در آنجا پناه گرفته‌اند.

وزیر امور خارجه سعودی توضیح داد: ایران همیشه از گشودن صفحه‌ای جدید سخن گفته است، لیکن ما نمی‌توانیم وضعیت موجود را نادیده بگیریم. ما چگونه می‌توانیم با دولتی که خواهان نابودی ماست در ارتباط باشیم. اگر این اوضاع تغییر نکند، دشوار است که بتوانیم با آنها رابطه‌ای داشته باشیم.

الجبیر افزود: ما درباره رفتارها سخن می‌گوییم نه درباره گفتارها. آنها تسلیحات و موشک بالستیک برای حوثی‌ها ارسال می‌کنند. باید یک فشار جهانی بر علیه ایران وجود داشته باشد تا آنها رفتارشان را تغییر دهند و بفهمند که آن چیزی که در 25 سال گذشته انجام داده‌اند پذیرفتنی نیست.

التعليقات